Masterclass Het einde van de mens? I: Heidegger
06-02-2027 om 10:30 tot 07-02-2027 om 12:30

Masterclass over drie kernteksten van Heidegger, Derrida en Levinas
De kernwaarden van het moderne humanisme staan in onze tijd ter discussie. Het antropoceen loopt ten einde. In de ‘posthumanistische’ tijd die daar volgens sommigen op volgt, zou voor het geloof in de ratio, de menselijke vooruitgang en de maakbare wereld geen plaats meer zijn. Kritiek op het humanisme klinkt echter al bij drie belangrijke en intrigerende filosofen in de twintigste eeuw: Martin Heidegger, Jacques Derrida en Emmanuel Levinas. In deze masterclass voeren Jan Flameling en Laurens ten Kate je binnen in drie beroemde teksten van deze denkers.
Bekijk hier de gehele masterclass Het einde van de mens.
Voor wie?
Deze masterclass is voor iedereen die nieuwsgierig is naar de grote vragen van onze tijd: wat betekent het om mens te zijn, nu het vertrouwen in de mens, de vooruitgang en de maakbaarheid van de wereld steeds minder vanzelfsprekend is? Je hoeft geen filosofische voorkennis te hebben. Wel vragen we een open en onderzoekende houding en de bereidheid om je samen met anderen grondig te verdiepen in uitdagende teksten.
De masterclass is bijzonder geschikt voor wie zich wil laten uitdagen door Heidegger, Derrida en Levinas, en voor wie wil ontdekken wat hun denken ons vandaag nog te zeggen heeft over mens, wereld en toekomst. Of je nu al langer filosofie leest of juist voor het eerst echt de diepte in wilt: je bent van harte welkom.
Wat leer je?
In deze masterclass leer je drie invloedrijke filosofische teksten zelfstandig en nauwkeurig lezen en bevragen. Je maakt kennis met het denken van Heidegger, Derrida en Levinas en onderzoekt hoe zij het humanisme en ons beeld van de mens ter discussie stellen. Je leert bovendien hoe deze filosofische kritiek kan helpen om anders te kijken naar actuele vragen over mens, wereld en toekomst.
Programma
Weekend 1: Martin Heidegger
Zaterdag 6 en zondag 7 februari 2027
Op 6 en 7 februari en op 27 en 28 februari 2027 lezen we Heideggers Brief over het humanisme (1947).
In deze invloedrijke tekst reageert Heidegger op Jean-Paul Sartres opvatting van het existentialisme als een humanisme en verwoordt hij een belangrijke ommekeer in zijn eigen denken. De vraag naar het wezen van de mens moet volgens Heidegger niet langer worden gesteld vanuit een opvatting van de mens als zelfstandig, rationeel subject, maar vanuit het denken over de verhouding tussen zijn en erzijn.
Erzijn betekent daarbij: ek-sistentie — het menselijk bestaan als een zich-openhouden voor het zijn. De mens is niet langer de heer van de zijnden, maar veeleer de herder van het zijn.
Tijdens deze twee weekenden lezen en bespreken we Heideggers tekst nauwkeurig en onderzoeken we wat deze verschuiving betekent voor zijn denken over de mens, het zijn en de verhouding tussen beide.
Studiebelasting en lesmateriaal
Elk weekend bestaat uit 9 contacturen, in totaal 45 contacturen voor de gehele masterclass. Daarnaast besteed je voorafgaand aan ieder weekend ongeveer 2 Ã 3 uur aan zelfstudie.
De drie teksten zullen voor de cursisten beschikbaar zijn in een reader en op de digitale leeromgeving van de ISVW. Vooraf lezen is niet verplicht, maar we raden het van harte aan: je haalt zo nog meer uit de bijeenkomsten.
Data
Zaterdag 6 en zondag 7 februari 2027.
Zaterdag van 10.30 uur tot zondag 12.30 uur met een afsluitende lunch.
Arrangementen
- Arrangement 1: € 429,30 (inclusief diner met wijn, 2 x lunch en koffie/thee).
- Arrangement 2: € 509,42 (arrangement 1 + standaardkamer en ontbijt).
- Arrangement 3: € 526,85 (arrangement 1 + pluskamer en ontbijt).
- Arrangement 4: € 535,59 (arrangement 1 + comfortkamer en ontbijt).
Heb je een Gold Card? Met de kortingscode gcweekend krijg je € 185,- korting op deze cursus.
Wil je korting? Schaf dan de Gold Card aan of kijk of je in aanmerking komt voor ambassadeurskorting of ondersteuning uit het Vriendenfonds.
Docenten

Jan Flameling
Jan Flameling studeerde filosofie in Groningen, Amsterdam, Keulen en Berkeley. Hij geeft al meer dan 25 jaar les aan de ISVW. Vanuit Filosofisch Bureau Ataraxia geeft hij cursussen, trainingen en seminars aan bedrijven en particulieren over allerhande wijsgerig-ethische onderwerpen.

Laurens ten Kate
Laurens ten Kate was hoofddocent filosofie en religiewetenschap en is emeritus hoogleraar Vrijzinnige religiositeit en humanisme, beide aan de Universiteit voor Humanistiek te Utrecht. Ten Kate schreef onder andere een 'Encyclopedie van de filosofie'(2007), '25 Eeuwen theologie. Teksten en toelichtingen' (met Marcel Poorthuis, 2017), en recentelijk 'Wereldtijd. Essay over de vraag van de vreemdeling' (2025). Vanaf november 2025 is hij emeritus. Ten Kate is gespecialiseerd in de naoorlogse en hedendaagse continentale, vooral Franse cultuur- en godsdienstfilosofie, en doet onderzoek over globalisering, secularisering, geweld, de verhouding tussen humanisme en religie, en verbeeldingstheorie. Hij verzorgde en verzorgt aan de ISVW cursussen over o.m. Hannah Arendt (met Dirk De Schutter), Hartmut Rosa, Michel Foucault, Jacques Derrida (met Jan Flameling), Peter Sloterdijk.




